Klášter Šaolin

Chrám, který stál u zrodu kung-fu
Šaolinský klášter, který dal vzniknout kung-fu

V Číně je mnoho památek a mnoho přírodních úkazů k vidění. Za jednu dovolenou v Číně se však vše navštívit nestihne. Pokud jste fanouškem bojových umění a staré čínské historie, určitě stojí za návštěvu starý klášter Šao-lin, který byl postaven v 5. století našeho letopočtu na úpatí hory Sung-šan. Hora Sung-šan patří mezi jednu z tzv. Pěti velkých hor, které jsou cílem taostických poutníků. Hory jsou uspořádány dle pěti světových stran, severem, jihem, východem, západem a pátou světovou stranou středem. Klášter se nachází v provincii Che-nan, ve které žije přibližně 126 milionů obyvatel a stává se tak, po indickém Uttarpradéši, druhou nejlidnatější správní jednotkou na světě.

Historie klášteru Šao-li

V roce 464 našeho letopočtu přišel do Číny mistr Batuo, který sem přišel šířit buddhismus a právě v tomto klášteře se stal prvním opatem. Toto území byl dar mnichům od císaře dynastie Severní Wej.

Klášter se postupem času stal útočištěm pro skupinu odbojových mnichů a z tohoto i dalších důvodů, byl klášter několikrát zbourán a znovu přestaven. Dokonce kolem roku 1732 byl klášter zcela zničen. Z důvodu neustálého napadání mnichů a klášterů vznikaly v klášterech různé druhy bojových umění, které byly později mnichy šířeny do celé Číny. Bojové umění, které šířili šaolinští mniši, překročilo hranice Číny a dostalo se například i do Japonska, kde se z šaolinského boje stala jedna z odnoží karate.

V letech 1966 až 1969 probíhala v Číně Kulturní revoluce a ani klášter Šao-lin se revoluci nevyhnul. Klášter byl vydrancován a mniši zatčeni. Mniši, kteří přežili, založili nové školy a hnutí Šao-lin přežilo další zkoušku.

Kung-fu

Čínský mnich při cvičení kung-fu

Kung-fu je druh bojového umění, který vymysleli mniši hnutí Šao-lin, aby ochránili sebe, chrám a hlavně svou kulturu, kterou budovali a snažili se šířit dále. Kung-fu není pouhou jednou formou bojového umění, ale snaží se kombinovat to nejlepší z různých forem umění. Při tomto bojovém sportu se setkáte s bojem beze zbraně i se zbraní. Stejně tak se setkáte s útočnou formou i obranou formou boje. V současnosti je v Číně rozšířeno 12 známých stylů tohoto sportu, které na sebe častou berou zvířecí přízvisko, z důvodu podobnosti stylu se zvířecím pohybem.

Přidejte komentář