Shiatsu a akupresura
Tlak prstu, nebo-li shiatsu, pochází z japonštiny. Shiatsu byla původně formou čínské akupunktury. Japonsko a Čína totiž patří mezi kolébky východní civilizace. Jedny z největších a nejvyspělejších zemí, co se týká medicíny a přírodních moudrostí. Shiatsu se ale dále rozvíjela, nezůstala pouze u starých poznatků. Vznikl z ní zcela samostatný obor se svými vlastními charakteristikami. Podstatou shiatsu je utužování zdraví pomocí stimulace čchi (japonsky ki), která proudí v našich tělech a ovlivňuje tak procesy, které si ani neuvědomujeme. Metoda shiatsu využívá tlaku různých tlakových bodů na lidském těle rozmístěných podél neviditelných siločar, které jsou úzce spojovány s funkcí životně důležitých orgánů.
Akupresura, která má podobný název jako akupunktura, se vyznačuje jediným rozdílem – je to akupunktura bez jehel. G-JO, akupresura jsou vlastně jediným slovem, které označuje techniku tlakových bodů rozmístěných po celém těle. Podstata je tu stejná jako u shiatsu. Akupresura je její pomocná technika, která se liší v malých detailech.
Původ Shiatsu
I když metoda shiatsu existuje několik století, její osamotnění je nedávnou záležitostí. Ale od té doby se stala velice rozšířenou, již pro svou nenáročnost na bolest. Nejznámějším učitelem se stal Tokujiro Namikoshi, který se také zasloužil o její rozšíření. Dnes se shiatsu podrobuje velké procento východních obyvatelstva, který ji berou i jako předběžnou diagnózu, aby zamezili onemocněním, která by se u nich mohla případně vyskytnout.
Metodika shiatsu
Shiatsu je nenáročná na všechny pomůcky, na které byste mohli jenom pomyslet. Žádné oleje, přístroje, drahé vybavení, nic. Shiatsu se dá provozovat téměř kdekoliv a kdykoliv. Jediné, co je skutečně potřeba, je tvrdý podklad ve světlé, tiché a teplé místnosti, aby se pacient cítil dobře a také pro léčitele je to pohodlnější. Neměli byste mít na sobě upnutý oděv, volnost je známkou uvolněnosti a síly, kterou by shiatsu mělo poskytnout.
Shiatsu trvá déle než akupunktura. Počítejte tak okolo jedné hodiny.
První krok je stejný jako u akupunktury. V shiatsu se také klade důraz na uklidnění a poznání pacienta. Samotná léčba Vám bude připadat jako masáž, ale je tu podstatný rozdíl – bude to masáž akupunkturních drah. Jak již bylo řečeno, shiatsu využívá tlaku. Toho je docíleno různými způsoby – bříškem palce, prstem, dlaní, bříškem pod palcem nebo dokonce kolenem, loktem či chodidlem. I procházka po pacientovi tu není nemožná.
Tlaková procedura v shiatsu trvá několik sekund a může se praktikovat třikrát až čtyřikrát na každém místě. Více stlačení by již mohlo ohrozit zdraví jedince. Názory se různí, zda-li by měl pacient při shiatsu pociťovat bolest, nebo naopak necítit vůbec nic. Namikoshi zastával názor, že by umění shiatsu mělo vyvolávat stav mezi rozkoší a bolestí. Jistě by s ním souhlasilo mnoho pacientů, kteří se třeba dostali k doktoru „sadistovi“, jenž nebral ohled na bolest.
Shiatsu a její využití
Stejně jako akupunktura, tak i shiatsu se využívá k utlumení bolesti a ke zmírnění příznaků. Akupresura se zaměřuje na zmírnění bolesti, proto může zabírat široký okruh působnosti – od bolesti zubů až k bolestem hlavy. Akupresura by se neměla používat v kombinaci s léky, a zejména ne během těhotenství.