Akupunktura

Akupunktura je spojena s duchovnem. Pocity a stavy, výživa – vše je v ní obsaženo a ještě něco navíc – jehly. Z nich pochází i název akupunktury. Acus (jehla) a punctura (píchnutí) – doslova píchnutí jehlou. Na každém těle se nachází soustava bodů, kterou akupunktura využívá, ty obnovují rovnováhu energie čchi, jež je nezbytná pro zdraví.

Kdy akupunktura vznikla, to nikdo přesně neví. Ani ve starých análech není nic o tom, že by ji využívali dávné kmeny, proto je připisována do doby před 5000 př. n. l. Akupunktura se rozvinula v Číně, proto se také řadí do čínské medicíny. Akupunktura se do Evropy dostala až v 17. století. Odloučení Číny od ostatních to dříve neumožnilo.

Akupunktura a léčba

Čínská medicína je založena na dobrém vztahu s pacientem. A při akupunktuře pomůže úplně všechno pro navození rovnováhy mezi pozitivní a negativní energií. Doktoři si s pacientem na úvod povídají, aby ho zbavili jakéhokoli strachu a nejistoty. Vyptávají se ho na rodinu, zdravotní stav… snaží se získat co nejvíce informací o něm a nemocích v rodině. Přitom zkoumají jeho barvu kůže, lesk očí, mluvu, styl chůze…prostě věci a detaily, které by moderního lékaře ani nenapadly. V čínské medicíně je ale tento postup naprosto nezbytný pro stanovení základní diagnózy.

Akupunktura vyžaduje mnoho stadií vyšetření nevyjímaje ani běžné tělesné prohlídky. Srdeční puls, dýchaní… nečekejte tradiční měřící přístroje. Všechno bude jiné a pro Vás zcela nové. Akupunktura nevyužívá přístrojů, ale tzv. 12 pulsů – 12 drah, 12 pulsů, pro každou dráhu jeden. Každá dráha se spojuje s životně důležitým orgánem.

Akupunktura je vědou. Není to jen o bodání jehliček do těla, akupunkturista musí znát lidskou anatomii jako „své boty“. On musí Vědět. Každý puls v akupunktuře má svůj význam, každý vypráví o něčem jiném a jenom dobrý lékař dokáže rozšifrovat zprávy, které vysílá z hlubin lidské tělo. Meridiány, které jsou zprostředkovateli rovnováhy, informují o jinu (uklidňuje a roztahuje, je považován za negativní princip) a jangu (povzbuzuje a stahuje – pozitivní princip).

Akupunktura, jehly, meridiány

Akupunkturní jehly jsou velice tenké a zdaleka se nepodobají jehlám, které se běžně využívají. Existují body, při kterých neucítíte vůbec nic (pokud se nedíváte a nevíte o tom), jiné jsou citlivější. Akupunktura není založena na bolesti, ale někdy pocítíte slabý záchvěv, jak Vám jehla vnikla do těla. Ale není to horší, jako když se píchnete o připínáček. Velkou pozoruhodností akupunktury je to, že většina bodů nikdy nesouvisí s příznaky. Bolí Vás hlava? Moderní medicína by vyšetřovala patřičnou část těla, ale při akupunktuře se Vám najednou jehla zanoří do nohy. Opět tu hlavní roli hrají meridiány. Při ledvinových potíží, se jehla bodá do ucha (takový malý piercing). Akupunkturní jehly se mohou bodat svisle, vodorovně, šikmo… záleží na poloze bodu.

Využití akupunktury

Většina čínských lékařů nerada udává seznamy, co všechno se dá akupunkturou léčit. Na každou část těla se specializuje někdo jiný, proto to není tak jednoduché říci.

Ale obecně se akupunktura využívá pro léčbu dýchacích cest, oční, ústní, zažívací onemocnění, křeče, poruchy nervového systému… a mnoha dalších.

Přidejte komentář