Tai chi

Tai chi je způsob léčby pohybem patřící do čínské medicíny. Hlavním znakem tai chi je neuvěřitelně plynulá soustava těsně na sebe navazujících prvků, které původně používali taoističtí mniši, aby rozvinuli svoje již tak dost úžasné dovednosti, mysl a tělo. Tai chi by podle nich mělo prodlužovat i délku života. Tai chi ovlivňuje veškeré aspekty našich těl, ozdravuje tělesnou schránku a zkvalitňuje náš životní styl. Ale tai chi může nabídnout daleko více. Kultivace těla je pouze jednou z možností, jak toto odvětví čínské medicíny využít.

Lidská mysl má největší podíl, jak se cítíme, co upřednostňujeme, jak žijeme. Právě tai chi nám ji pomáhá rozvinout všemi směry, a obohacuje tak naše duševno, nebo astrální vědomí, jak by řekli staří mudrci. Tai chi nejenže pomáhá udržovat tělo mladé a pružné, ale směruje nás na správnou životní cestu, ovládnutí sebe sama, svých pocitů, frustrací a nepříjemných situací za každé situace. Jenom dobrý a vyrovnaný člověk dokáže udržet své emoce na uzdě.

Tai chi slouží v neposlední řadě i jako obranný prostředek, který musí mnohdy nahradit dobré slovo a vůli, abychom nebyli sami zraněni.

Tai chi a vnitřní energie

Meditace v pohybu, nebo-li tai chi, učí, že energie se nesmí hromadit, ale musí cirkulovat, jenom tak je navozena harmonie těla. Pomáhá jí dobíjet, ale hlavně přeměnit a vypustit. Tai chi funguje jako lidský ventil, kdy se nepotřebná a nadbytečná energie uvolňuje do okolí. Její soustředění může mít velice silný účinek třeba na útočníka, kterého potom hodně rychle přejde chuť vás obtěžovat.

Tai chi pohyby jsou pomalé a plynulé. Nevycházejí ze síly ani rychlosti, ale z dokonalé koncentrace síly a mysli. Žádná námaha, pouze plynulost, kterou musíte sami v sobě cítit. Teprve až se povznesete nad svoje vlastní pocity a nedostatky, potom vás začíná tai chi směrovat k dokonalosti.

Tai chi versus bolest zad

Tai chi napravuje i bolest zad. Hlavní příčinou je nesprávné držení těla, ploché nohy, nezdravá obuv, špatné zatěžování kyčelních a bederních kloubů, slabé svaly na zádech způsobené hlavně sedavým zaměstnáním, kdy naše tělo nemá žádný pohyb a hrbí se nad počítačem. I dlouhé stání nemá na naše záda pozitivní vliv. Právě proto je tu tai chi se svými posilovacími cviky, které nám rozvinou svaly, které právě potřebujeme a odstraní tak naše bolesti nenásilnou formou.

Nejen fyzická, ale i duševní nerovnováha může navodit bolest zad. Tai chi, jehož záměrem je navodit celkovou rovnováhu se snaží i v duchovním světě vyvarovat škodlivým vlivům. Tai chi cvičení vyžaduje naprostou soustředěnost, proto člověk přestává myslet na okolí, tím pádem i na stres, který je také příčinou bolesti. Zároveň ale tai chi posiluje stresové svaly, které jsou pro nás životně důležité ve vypjatých situacích, kdy tělo jedná automaticky.

Tai chi a jeho využití

Správnému postoji a všemu, co s tai chi souvisí, Vás musí samozřejmě naučit lektor. Sami toho jenom stěží docílíte (rozložení váhy, správné držení těla není opravdu nic jednoduchého). Základem tai chi je správný postoj, z něhož vychází vše ostatní. Kdo ho nezvládne, nemůže pokračovat ve výuce. Při tai chi nezatěžujete klouby, ale pouze pohybové svalové partie. Nejvíce postiženým kloubem je logicky koleno, které nese celu váhu našeho těla.

Tai chi odbourává stres a také podporuje vylučování endorfinů (hormonů dobré nálady), které nám trochu ulehčují překonávání nástrah každodenního života. Ale tai chi se uplatňuje i v jiných odvětvích medicíny, např. v kardiologie, kdy ho doktoři předepisují svým pacientům (angína pektoris, hypertenzie) právě kvůli nenáročnosti tai chi na pohyb. Tai chi využijí i ti, kteří jsou neustále v pohybu – pro ně to může být malá forma relaxace, při níž si protáhnou všechny svalové partie a načerpají novou energii.

Přidejte komentář

Komentáře

  1. Yelen |

    Výborné shrnutí !! Tai-chi je z našeho pohledu možná trochu “zázrak”… škoda, že ho nejde jednoduše doporučit – každý na to musí přijít sám 🙂