Čínština

Pokud zavítáte do Číny, připravte se na to, že se tu nedomluvíte jiný jazykem než je čínština. Jedinou výjimku tvoří pouze luxusnější hotely, letecké společnosti a kulturní střediska, kde jsou zaměstnanci znalí anglického jazyka. Situace se sice oproti minulým letem zlepšila, ale stále je jazyková vybavenost na nízké úrovni.

Většina obyvatel jsou Chanové (Číňané), kteří tvoří převážnou část populace (92%). Menšiny, které se na tomto obrovském území uchytily, tvoří zanedbatelné procento – Čuangové, Mandžuové, Chuejové, Mongolové, Tibeťané a mnoho dalších, které jsou ještě o poznání menší.

Čínština je jedním z nejstarších jazyků. Čínské znaky se používaly již v 2. tisíciletí př. n. l. Jelikož nebyla Čína nikdy pokořena, neměla žádné dobyvatele a uzurpátory, neuchytil se tu ani jiný jazyk, který by se během dlouhých století postupně vyvíjel. Prameny tvrdí, že jsou tři stupně čínštiny: stará, střední a nová.

V nynější době se provádí tzv. transkripce čínštiny, která transformuje jazyk do pro Evropana přijatelných znaků a písmen (do latinky).

Chtěli byste se na dovolené v Číně domluvit? Zdokonalte se v čínštině a angličtině!
Kurzy angličtiny – Ceet.cz
Kurzy angličtiny – Elvis.cz
Kurzy angličtiny – Londoninstitute.cz

Chtěli byste se o čínštině dozvědět více?
Profil čínština – profesionalni-preklady.cz

Potřebujete překlad do čínštiny?
Překlady čínština – Ceet.cz

Přidejte komentář

Komentáře

  1. Radim |

    mohlo by tady být čínské písmo!!!!

  2. Jindra |

    Moje zkusenosti jsou ponekud jine. V Cine ziju uz tri roky a malokdy mam problem domluvit se anglicky, zvlaste na turisticky atraktivnich mistech. Nejvetsi problem s domluvou jsem mela paradoxne na Taiwanu