Zajímavá místa Číny
Dovolená v Číně může být jedním z nejlepších řešení klasické situace, když máte chuť se vším praštit a odjet někam hodně daleko. Nezáleží na tom, jaký druh odpočinku si chcete dopřát. Cesta do Číny uspokojí plážové povaleče stejně jako milovníky čínských památek.
V nejlidnatější zemi světa na starosti z domova hned zapomenete – vše se tu zdá větší, delší, starší, početnější, zkrátka jiné. Přehrada Tři soutěsky je dvaadvacetkrát větší než naše Lipno, jídlo asi třiatřicetkrát chutnější než v asijských bistrech ve středu Evropy. Nejstarší chrámy pochází z dob, kdy se naši předkové zaměřovali spíše na stavbu jednoduchých obydlí. Zkrátka úplně jiný svět.
V současné době máme možností volit zájezdy do Číny z poměrně hojné nabídky, lze si proto vybírat, které z rozličných zajímavých míst této velké země bychom navštívili nejraději. My vám nyní ukážeme sedm zajímavých míst Číny.
Mapa zajímavých míst v Číně
Peking – sídlo císařů, hnízdo i dějiště masakru
Pouť za zajímavými místy Číny musí nutně vést přes Peking. Může se dokonce omezit jen na něj, jelikož hlavní město láká návštěvníky úchvatnými stavbami jako Chrámem nebes, na břehu jezera pohádkově posazeným Letním palácem nebo Cestou duchů vedoucí k hrobkám dynastie Ming. ¨
Kromě nich tu najdeme ještě třeba Zakázané město, sídlo čínských panovníků, či náměstí Nebeského klidu, v roce 1989 dějiště krvavého masakru.
S taškou proti granátům. Fotografie pána, který se postavil do cesty tankům, se stala symbolem povstání na náměstí Nebeského klidu. (Zdroj:https://www.lowbird.com/)
Mezi významnými stavbami Pekingu nesmíme zapomenout na technický zázrak moderní doby, ústřední stadion pekingské olympiády Ptačí hnízdo. Konstrukci připomínající obydlí ptáků stavělo na 17 000 dělníků.
Ta – cu – ze všech skal kouká Buddha
Na zhruba 1400 kilometrech čtverečních najdeme desetitisíce soch a reliéfů vytesaných do zdejších skal. Vidět mezi nimi lze přibližně deset tisíc soch znázorňujících Buddhu. Všemožné rytiny, plastiky a výřezy tu jsou k vidění všude, kam se podíváte. Máte pocit, jako by celý svět kolem vás byl vytesaný. Až pohyby okolo procházejících cestovatelů vás vrátí do reality.
Nejstarší výtvory pochází z konce devátého století, ale ty nejkvalitnější z období okolo roku 1200. Za jejich mistrné provedení by se dnešní řemeslníci rozhodně nemuseli stydět. Při cestování v Číně rozhodně nelze Ta – cu opomenout!
Velká čínská zeď – je nekonečná
Žádná dovolená v Číně by se neměla obejít bez návštěvy nejdelšího valu světa. Do dnešní podoby rostl několik století a dosahuje délky přes 8 800 kilometrů. Jeho název by se do češtiny dal přeložit také jako “nekonečně dlouhá zeď”.
Své vědí účastníci silničního cyklistického závodu na Olympijských hrách v Pekingu. Nohy bolely, únava pracovala, přesto po olympiádě mnozí cyklisté označili absolvovanou trasu za vrchol jejich kariéry. Projet se po Velké čínské zdi totiž patří k nezapomenutelným zážitkům.
Stavba postupem času spojovala menší valy vybudované jen pro obranu dílčích území.
Chrám Šaolin – kung-fu a pagody
Klášter šaolinů vznikl již v polovině pátého století a prodělal bouřlivou historii. Stal se útočištěm odbojných mnichů, byl několikrát zbourán a znovu postaven. Bojové umění kung-fu se začalo šířit do světa právě odsud.
Pár set metrů od chrámu se nachází Háj pagod. Jde o soubor asi 250 cihlových či kamenných pagod. Klášter i pagody stojí uprostřed náherné přírody, i kvůli tomu byste je měli navštívit.
Je to Čína, ale Čína to není. Co to je? Hongkong
Tahle hádanka má svůj základ ve vysoké samosprávné autonomii Hongkongu. Pekingská vláda rozhoduje jen v oblasti mezinárodní politiky a obrany, vše ostatní řídí místní sami. Proto se dá mluvit jako o jakési oáze západního stylu života, moderním městě v zemi ovládané ústředním výborem komunistické strany.
Hongkong se může pochlubit i pěknými pohledy, třeba z vrcholu Victoria Peak se dá spatřit celý honkongský záliv. Oči se pasou i v noci, kdy se “město, které nespí” rozsvítí a žije jako ve dne. Provozují tu i noční trhy.
Terakotová armáda – hlinění vojáci útočí
Snad žádná nabídka zájezdů do Číny neopomíná tuto jedinečnou památku. Terakotová armáda odráží podobu skutečných vojáků a tažných zvířat.
Přibližně šest tisíc kusů soch seřazených v pravidelných útvarech budí respekt. Světlo světa po mnoha staletích v zemi spatřily až roku 1974, takže na nich nestačili zapracovat vandalové. Armáda i proto vypadá velmi dobře. Při troše fantazie se tak může zdát, že je připravena už už vykročit a zaútočit na nepřítele.
Jízda, pěchota, těžkooděnci, vozy – armáda je kompletní a čeká na rozkazy.
Hainan – lenošit na písku
Pokud máte dost putování za památkami a přírodními zajímavostmi a chcete spíše lenošit na písku, jeďte na ostrov Hainan. Místní pláže zely ještě v osmdesátých letech prázdnotou, protože kus země položený jižně od pevniny se zdál Číňanům příliš odlehlý. Ekonomický boom země znamenal otevření ostrova turistům a dnes patří Hainan k vyhledávaným turistickým lokalitám.
Ovšem ani památky tu nechybí. Především musíme zmínit chrám zasvěcený nešťastníkům, kteří byli na ostrov posláni do vyhnanství.
Koho už nudí Chorvatsko, může zkusit slunění na plážích Hainanu. (Zdroj:https://www.otpp.com/)